background image
organizacja pracy

3 dobre nawyki w pracy projektanta wnętrz.

W wirze projektowania wnętrz, gdzie estetyka splata się z funkcjonalnością, nasze role jako projektantek wymagają od nas nie tylko artystycznego zmysłu i technicznej precyzji, ale także zdolności do zarządzania projektami, efektywnej komunikacji z klientem, i co najistotniejsze – umiejętności zarządzania własnym czasem i energią.

Większość naszych projektów to wyścig z czasem. Mnogość różnych zadań, w których pewnie niejedna z nas nie raz się pogubiła.

Dlatego bardzo istotne jest, by kształtować w sobie dobre nawyki pracy, które staną się dla nas źródłem poczucia bezpieczeństwa, jakości i tarczą ochronną przed grożącym nam wypaleniem zawodowym.

Po co kształtować dobre nawyki pracy?

Dobre nawyki w pracy to nie tylko kwestia zorganizowania lub umiejętności zarządzania czasem. To także nasze podejście do kreatywności, sposobu budowania relacji z klientami i dbałość o siebie, by praca przynosiła nie tylko satysfakcję, ale była również zrównoważona i umożliwiała chwile odpoczynku i regeneracji.

Jakie zatem nawyki, my – projektantki wnętrz - możemy pielęgnować by przełożyły się, na nasz zawodowy sukces i osobiste zadowolenie?

3 skuteczne nawyki w pracy projektanta wnętrz.

Oto zestawienie 3 skutecznych z mojej perspektywy nawyków, które wniosły wiele dobrego do mojego procesu pracy.

Nie tylko pozwoliły mi usprawnić pracę nad projektem, ale również przyczyniły się do polepszenia moich relacji z klientami, pomogły działać mojej kreatywności i pozwoliły mi zachować pasję, mimo napięć i wyzwań naszej branży.

1. Regularne planowanie pracy.

Planowanie pracy to nie tylko kartki w kalendarzu czy listy zadań do zrealizowania. To fundament, na którym budujemy nasz profesjonalizm oraz skutecznie zamieniamy marzenia naszych klientów w rzeczywistość.

Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym do realizacji masz kilka projektów jednocześnie. Jeden z nich to przestronne mieszkanie dla młodej rodziny, pragnącej połączyć nowoczesność z funkcjonalnością, drugi – przytulne studio dla artystki, gdzie każdy element ma inspirować do tworzenia. Bez solidnego planu i organizacji, łatwo się zagubić w gąszczu pomysłów, terminów i oczekiwań.

Moje projekty to moje dzieła sztuki, ale moja organizacja to moje bezpieczeństwo.

Warto więc wykształcić w sobie nawyk regularnego planowania pracy. Nie mówię tutaj o planowaniu realizacji całego projektu, co równie jest ważne, ale o planowaniu dnia, tygodnia, miesiąca itd..

Korzyści z planowania.

Wdrożenie regularnego planowania niesie z sobą wiele korzyści!

 • Pozwala Ci na bieżąco kontrolować postęp prac.

 • Zwalnia Twój umysł od myślenia, jakie zadania przed Tobą i czy o niczym nie zapomniałaś.

 • Pozwala Ci na czasowe rozplanowanie kolejnych działań.

 • Zwiększa Twoją efektywność.

 • Buduje Twoją motywację dzięki zobrazowaniu Twoich postępów.

Moje doświadczenie pokazało mi, że planowanie to coś więcej niż tylko sposób na efektywne zarządzanie projektem.

Planowanie daje mi poczucie bezpieczeństwa, bo kontroluję, co się dzieje w projekcie. Jak postępuje jego realizacja. Dzięki temu nie muszę się martwić czy pominęłam jakiś istotny element, albo myśleć, jaki jest kolejny krok.

Daje mi to gwarancję, że projekt będzie zrealizowany skutecznie i bez zbędnego stresu związanego z presją czasu czy naglącymi zadaniami. 

Dlatego kształtowanie w sobie nawyku regularnego planowania pracy, jest kluczowe by nasza praca każdego dnia była dla nas źródłem satysfakcji!

O tym “Jak skutecznie zaplanować tydzień?” pisałam w jednym z ostatnich artykułów. Polecam Ci również artykuł “5 sposobów jak sobie radzić z poczuciem obciążenia pracą?”, który dostarczy Ci wiedzy, jak uporządkować swoje zadania.

2. Odpoczynek.

Dbanie o odpoczynek i zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w branży, gdzie kreatywność jest na wagę złota, może wydawać się luksusem, na który nie każda z nas może sobie pozwolić.

Paradoksalnie, to właśnie momenty oddechu i dystans od pracy pozwalają naładować nasze kreatywne baterie i z nową energią podejść do projektu.

Praca do późnych godzin nocnych, weekendy spędzone nad planami i wizualizacjami, a czas wolny, jeżeli w ogóle istnieje, wypełniony myślami o nadchodzących terminach. A do tego jeszcze dom, dzieci, mąż.

To scenariusz nadchodzących problemów zdrowotnych i wypalenia zawodowego, na które kto jak kto, ale my projektantki wnętrz, jesteśmy bardzo narażone.

Często dbanie o czas na odpoczynek postrzegamy jako coś egoistycznego. Coś, co robimy tylko dla siebie i co ma przynieść korzyści tylko nam.

Takie podejście sprawia, że łatwo przychodzi nam zrezygnować z odpoczynku na rzecz spełniania oczekiwań klienta, który przykładowo chce się z nami spotkać w naszym czasie wolnym. Ale czy to dobra droga?

Dbanie o odpoczynek to inwestycja w jakość naszej pracy.

Dzięki oderwaniu się od codziennych wyzwań, czy projektów stajemy się bardziej kreatywne, efektywne i skoncentrowane. A co za tym idzie, wykonujemy dla naszych klientów lepsze, bardziej dopracowane projekty i chronimy się przed błędami, jakie może przynieść zmęczenie.

Planuj odpoczynek.

Nawyk dbałości o odpoczynek łączy się z nawykiem regularnego planowania pracy. Planując zadania na kolejny dzień, tydzień, miesiąc czy rok, planuj czas odpoczynku.

Ze swojego doświadczenia wiem, że gdy pracuję nad projektem lub projektami pokusa pominięcia w planowaniu czasu wolnego, lub nieprzestrzeganie już zaplanowanych dni wolnych czy wieczorów, może być trudna do pokonania.

Jednak jest to również moment, w którym możemy wykształcić w sobie ważny dla naszego zdrowia i poczucia satysfakcji z pracy nawyk dbałości o odpoczynek, dbałości o samą siebie.

Nieodłącznym elementem naszej pracy, jest współpraca z klientem, któremu czasem po prostu nie umiemy odmówić płacąc za to cenę, którą jest czas wolny. O tym jak sobie poradzić z trudnymi klientami pisałam w artykule “Jak być asertywnym? Sposoby na radzenie sobie z trudnymi klientam”.

3. Poszukiwanie nowych rozwiązań.

Jako projektantki wnętrz, ciągle poszukujemy nowych rozwiązań funkcjonalnych, inspiracji projektowych czy elementów wyposażenia, po to, by zachwycić naszych klientów i odpowiedzieć na ich potrzeby.

Jednak warto zadać sobie pytanie, jak często szukasz rozwiązań, które mają wspierać Ciebie, w Twojej pracy?

Kształtowanie w sobie nawyku poszukiwania nowych rozwiązań, ale też ich testowania, może przynieść wiele korzyści Tobie, Twoim klientom oraz podnieść jakośćkonkurencyjność Twoich usług

Na przestrzeni lat mojej pracy jako projektantka wnętrz, ciągle poszukiwałam rozwiązań, które miały usprawnić moją pracę. Testowałam różne rozwiązania, które miały mi pomóc bardziej organizować swój czas pracy, zarządzanie projektem czy usprawniać komunikację z klientem. 

Kształtowałam w sobie nawyk poszukiwania nowych aplikacji, programów czy metod zarządzania.

Rezerwowanie czasu na poszukiwanie “nowości” pomogło mi odkryć wiele świetnych rozwiązań, które usprawniły mój proces projektowy. Skorzystanie z nich, pomogło mi zaoszczędzić czas, który mogłam przeznaczyć na odpoczynek lub bardziej kreatywne elementy projektu.

A to przyczyniło się do poprawy jakości mojej pracy, moich stosunków z klientami i zwiększenia mojej satysfakcji z projektowania wnętrz. 

To właśnie nawyk poszukiwania rozwiązań doprowadził do powstania KIS List, narzędzia, które automatyzuje najbardziej żmudny element naszej pracy, jakim jest tworzenie listy zakupów do projektu wnętrz.

Nigdy nie wiemy, dokąd doprowadzą nas nasze poszukiwania.

Jednak jak znaleźć czas na to, by w morzu zadań, jakie mamy do wykonania przy projekcie, znaleźć chwilę na naukę nowej aplikacji czy poznawanie metod zarządzania czasem. 

Zarezerwuj czas na poszukiwania.

Tak jak w przypadku nawyku dbałości o odpoczynek, tutaj również powracamy do regularnego planowania.

Nawyki kształtują się przez ich powtarzalność. Dlatego warto w swoim planie zarezerwować sobie czas na odkrywanie nowych możliwości.

Nie musisz od razu zagłębiać się w stosy książek, czy poznawać wszystkie funkcje danej aplikacji w jeden dzień. Nie. Wystarczy, że regularnie dowiesz się czegoś więcej i przetestujesz nową funkcję.

Robiąc to regularnie, ciągle się rozwijasz, usprawniasz proces pracy, lepiej się organizujesz, testujesz rozwiązania, które szybko zaprocentują na przyszłość. 

Jednym z takich narzędzi, które odmienią Twoją pracę i zaoszczędzą znaczną część Twojego czasu jest aplikacja KIS List. Jeśli jeszcze jej nie znasz odsyłam Cię do artykułu “KIS List - aplikacja dla architektów wnętrz”.

A jeżeli już jesteś KISerem lub KISerką to zachęcam Cię do zapoznania się z możliwościami, jakie daje Ci baza ulubionych produktów w KIS List.

Dobre nawyki pracy to droga do pracy z pasją.

Na zakończenie chciałabym podkreślić jedną, bardzo istotną rzecz. Rozwijanie nawyków, tych dotyczących pracy czy Twojego życia prywatnego, nie nastąpi z dnia na dzień. Jednak najważniejsze jest to, by ciągle próbować i dążyć do doskonałości.

Nie zawsze uda Ci się stworzyć idealny plan pracy, nie zawsze dasz radę przeciwstawić się pokusie odpuszczenia sobie dnia wolnego. Nie zawsze znajdziesz siłę na poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań.

Pamiętaj jednak, że każda z nas tak ma. Bez względu na doświadczenie zawodowe. Najważniejsze jest, by się nie poddać, i krok po kroku kształtować swoje nawyki.

Spis treści
 • organizacja pracy
  Jak skutecznie zaplanować tydzień?
  Planowanie tygodnia pracy z wyprzedzeniem to metoda, która pomoże Ci zachować kreatywność każdego dnia. Dzięki temu każdy Twój projekt będzie zrealizowany na czas i w jak największej jakości.
 • organizacja pracy
  5 sposobów jak sobie radzić z poczuciem obciążenia pracą?
  Pewnie nie raz doświadczyłaś takiego stanu, że ilość zadań, jakie masz do wykonania, przytłoczyła Cię tak mocno, że nie wiesz, od czego zacząć? Nic więc dziwnego, że w takim natłoku zadań można poczuć presję i przeciążenie.